Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), üniversitelerin Makine, Enerji Sistemleri, Endüstri, Elektrik ve Elektronik gibi dallarda teknik eğitim alan öğrencilerinin farkındalığını artırmak amacıyla “ENSİA Genç” platformunu kurdu.

Dernekten yapılan açıklamada, Türkiye’de son 15 yılda gerçekleşen yenilenebilir enerji yatırımlarının artması sebebiyle bu alanda yetişmiş işgücü ve mühendis bulunmakta zorluk çekildiği ifade edildi. Açıklamanın devamında ise ENSİA’nin ana ve yan sanayideki bu ihtiyacı gördüğü ve bu sebeple harekete geçildiği söyleniyor. Üniversitelerin Makine, Enerji Sistemleri, Endüstri, Elektrik ve Elektronik gibi dallarda teknik eğitim alan öğrencilerinin farkındalığını artırmak amacıyla “ENSİA Genç” platformunu kurulduğu belirtilen açıklamada, ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, 2040 yılında rüzgâr enerjisinin küresel elektrik üretimindeki payının, bugünkü %4 seviyesinden yaklaşık dokuz kat artışla %34’e ulaşacağını belirterek, bu kapasite artışını sağlayacak yatırımların dünyanın her yerinde iyi yetişmiş ve nitelikli işgücünü talep edeceğini dile getirdi.

Kalaycı sözlerine şöyle ,,0devam etti: “Müfredatta yenilenebilir enerjiye odaklanan bir yapının bulunması gerekiyor. Sözgelimi rüzgâr enerjisi sektörünü tanımak isteyen mühendislik öğrencilerimiz, şayet belirli bir sayıya ulaşabilirler ve talep ederlerse seçmeli ders olarak rüzgâr enerjisi eğitimi alabiliyorlar. Gençlerimizi bu sektörde geleceklerini aramaya davet etmek amacıyla ENSİA Genç platformunu oluşturduk. Bu konuyu dernek olarak çok önemsiyoruz. Belirli mühendislik dallarında altyapısı güçlü bir eğitim alan ve geleceğini bu sektörde arayan donanımlı gençlerimizin işsiz kalması sıfıra yakın bir olasılıktır.”

Alper Kalaycı ayrıca, on yıl önce dünya insan kaynakları literatürüne giren ‘yeşil yakalı çalışan’ tanımlamasının; yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarında üretim, montaj ve bakım süreçlerinde görev alan çalışanları kapsadığını hatırlattı ve ENSİA Genç’in ilk aşamada Ege, Yaşar, Celal Bayar ve İzmir Ekonomi üniversitelerindeki yeşil yaka adayı ve girişimci mühendislik öğrencilerine odaklandığını sözlerine ekledi.

Dernekten yapılan açıklamada ayrıca Alper Kalaycı’nın şu sözlerine de yer verildi: “Ülkemiz Rüzgâr, Güneş, Biyokütle ve Jeotermal enerjide 20 bin Magavata yaklaşan kurulu gücü ile tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Sadece rüzgâr enerjisinde 8 bin 500 Megavat’ın üzerinde kurulu gücümüz ile Avrupa’nın 7’inci büyük kapasitesine sahip durumdayız. Ülkemiz bu alanlarda iyi yetişmiş teknik işgücü istihdamında en şanslı olduğu ülkeler arasında yer alıyor. 2028 yılına kadar 33 milyar dolarlık sanayi üretimin yapılacağı rüzgâr enerjisi sektörü, bu yönüyle pandemi etkisini de en az hisseden sektörlerden biri. Ülke olarak yenilenebilir enerji yatırımlarında görev yapacak her seviyedeki işgücünün planlamasını ve plana uygun eğitim yatırımlarını vakit kaybetmeden hayata geçirmemiz gerekiyor. ENSİA Genç girişimimizin bu yönde önemli bir işlev yüklenmesini arzuluyoruz. Yenilenebilir enerjiyi merak eden, gönül veren, kendisini bu alanda geliştirmek isteyen tüm genç mühendis adaylarını ENSİA Genç çatısı altına davet ediyoruz.”

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“Yerel Odaklı ve Ekolojik Vatandaşlığı Gündeme Alan Çalışmalara İhtiyacımız Var”

Önceki Haber

SDSN’den Vaka Çağrısı

Sonraki Haber

Diğer Haberler