HABERLER

Bu Son Şansımız Mı?

İklim değişikliğinin gezegenimize etkilerini inceleyen gösterim programı “Bu son şansımız mı?”, yedinci yılında SALT ve Garanti BBVA işbirliğiyle düzenleniyor. On belgesel filmden oluşan 2021 seçkisi, 26 Nisan ile 4 Temmuz arasında Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilir şekilde ve altyazılı olarak saltonline.org’da.

SALT’tan yapılan açıklamada, iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkati çekme amaçlı “Bu son şansımız mı?” gösterim programının 2021 seçkisi, Güney Afrika, Norveç, Fransa, Kanada, Bolivya ve Balkanlardan on belgesel filminin bir araya getirildiği belirtildi. Yedinci yılında Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştirilen programın, 2019 yapımı One Table Two Elephants [Bir Masa İki Fil] filminin bir haftalık Türkçe altyazılı gösterimiyle 26 Nisan’da saltonline.org’da başlayacağı belirtiliyor.

“Bu son şansımız mı?” seçkisinde bu yıl, insanlar, hayvanlar, doğa ve şehrin uyum içerisinde nasıl bir arada var olabileceği sorusuna yanıt arayan filmlerin yer aldığı belirtilen açıklamada seçkiden örneklere de yer veriliyor: “Bir gençlik grubu dans ve müzik aracılığıyla şehirlerinin ekolojik yapısını korumaya çalışırken, bambaşka bir coğrafyadan bir topluluk köklerine sahip çıkarak geleceği inşa etmenin yollarını arıyor. Büyük Okyanus’un ortasında küçük bir ada ülkesinin verdiği iklim mücadelesi, dünyanın diğer ucunda karşılık buluyor. Bireysel, toplumsal ya da kurumsal olması fark etmeksizin; bugün yaptığımız seçimlerin yarınımızı tayin edeceği bilinci giderek artıyor.”

“Bu son şansımız mı?” programında iklime dair sorular soran, aciliyet gerektiren meselelere odaklanan, geleceğimiz için olası çözümleri araştıran ve toplumsal farkındalık oluşturan filmlere yer verilirken Türkiye’nin her yerinden ücretsiz erişime açılacağı bildirildi. Her filmin bir hafta boyunca saltonline.org’da altyazılı olarak sunulacağı programın, iklim ve ekolojik kriz üzerine düşünmeyi ve tartışmayı teşvik eden bir konuşma serisiyle sürmesi planlanıyor. Bilim insanları, akademisyenler, araştırmacılar ve sivil toplum örgütü temsilcilerini buluşturacak bu sohbetlerin, Kasım ayında İskoçya’nın Glasgow şehrinde toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ile eş zamanlı yapılması için çalışmalara devam ettiği belirtildi.

“Bu son şansımız mı?” 2021 programı, SALT’tan Fatma Çolakoğlu tarafından hazırlandığı belirtilirken 26 Nisan-4 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek programdaki filmler, birer hafta süreyle saltonline.org’dan ulaşılabilinecek. Bütün filmler, orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecek. Aynı zamanda açıklamada, SALT’ın Eylül 2015’ten itibaren petrol, kömür veya gaz şirketlerinden destek kabul etmediği duyuruldu.

Bu son şansımız mı? Gösterim Programı (26 Nisan-4 Temmuz)

26 Nisan-2 Mayıs
Jacob von Heland ve Henrik Ernstson, One Table Two Elephants [Bir Masa İki Fil], 2019

3-9 Mayıs
Miha Avguštin, Rožle Bregar ve Matic Oblak, The Undamaged [El Değmemiş], 2018

Mossville: When Great Trees Fall

10-16 Mayıs
Alexander Glustrom, Mossville: When Great Trees Fall [Mossville: Ulu Ağaçlar Devrildiğinde], 2019

17-23 Mayıs
Pieter Van Eecke, Samuel in the Clouds [Samuel Bulutlarda], 2016

24-30 Mayıs
Matthieu Rytz, Anote’s Ark [Anote’nin Gemisi], 2018

31 Mayıs-6 Haziran
Jörg Adolph ve Jan Haft, Das geheime Leben der Bäume [Ağaçların Gizli Yaşamı], 2020

Longyearbyen, a Bipolar City

7-13 Haziran
Manuel Deiller ve Nina Ardoin, Longyearbyen, a Bipolar City [Longyearbyen: İki Kutuplu Şehir], 2016

14-20 Haziran
Meng Han, Smog Town [Dumanlı Kasaba], 2019

21-27 Haziran
François-Xavier Drouet, Le temps des forêts [Ormanların Zamanı], 2019

28 Haziran-4 Temmuz
Clement Guerra ve Sophie Guerra, The Condor and the Eagle [Akbaba ile Kartal], 2019

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

KPMG’den Yeni Rapor: Petrol Ve Doğalgaz Sektörel Bakış

Önceki Haber

Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu Kuruldu

Sonraki Haber