HABERLER

YTÜ, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası Aldı

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası aldı. Bu sertifika, üniversitenin su ve elektrik kullanımından atık yönetimine kadar çevre dostu yaklaşımı ve politikalarında yön gösterici olacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), yaptığı açıklamada üniversitenin sürdürülebilir geleceğe yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisini ekleyerek ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Serfikası aldığını duyurdu.

Açıklamada, işletme ve kuruluşların doğaya karşı duyarlılıklarını belgeleyen ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası, temel olarak toprak, hava ve su gibi doğal kaynak kullanımının en aza indirilmesini ve bu doğal kaynaklara verilen zararların engellenmesini hedef aldığı belirtiliyor. Aynı zamanda bu standartlar çerçevesinde üretim yapan ve faaliyet gösteren kurumlara verilen sertifikanın, ilgili kuruluşların çevresel etkilerini en aza indirdiğinin de bir göstergesi olarak kabul gördüğü dile getiriliyor.

Üniversitenin “Akıllı, Yeşil, Engelsiz ve Sürdürülebilir Kampüs” yaklaşımı ile su ve elektrik kullanımından atık yönetimine kadar çevre dostu yönetim politikaları uyguladığını söyleyen YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Günümüzün ekolojik sorunları düşünüldüğünde; ISO 14001, çevresel dengenin sağlanması ve çevreye duyarlılığın tüm kuruluşlar tarafından benimsenmesine katkı sağlayan bir sistem. ISO 14001 Sertifikası ile bir anlamda üniversitemizin bu konudaki hassasiyetini ve samimiyetini belgelemiş olduk” dedi.

Sürdürülebilir Kampüs ilkelerini uygulayarak yeşil alanların korunmasına ve kaynak verimliliğine özen gösterdiklerini anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada süregelen iklim değişikliği sebebiyle oluşan etkilerin azaltılması için Akıllı Yeşil Kampüs uygulamaları büyük önem arz ediyor. YTÜ olarak bizler de bu konularda çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Yeşil Kampüs yaklaşımı ile bölgesel çevre sorunlarına çözüm getirme, iklim değişikliği etkilerinin azaltılması, afet yönetimi, kendine yetebilen enerji sistemi, atık su yönetimi, suyun korunumu ile ekolojik farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Gelecek dönemde de yeni projelerimiz ile Türkiye’nin sürdürülebilir geleceğine katkımızı sürdüreceğiz.”

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu Kuruldu

Önceki Haber

Orhanlı Köyü Halkı’ndan Yaşam Alanlarına Yapılacak Projelere Tepki

Sonraki Haber