HABERLER

B20’nin Gündemi İklim Değişikliği ve Kadın

G20 ülkelerinden iş dünyası liderlerinin katılımıyla B20 çalışmalarının vizyonunu genişletmek amacıyla çalışacak Kurul, iklim değişikliği ile mücadele ve kadının güçlenmesi konularına odaklanıyor.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nden (TÜSİAD) yapılan açıklamaya göre, bu yıl İtalya dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20’nin iş dünyası ayağında hükümet liderlerine sunulmak üzere özel sektörün politika önerilerini B20 (The Business 20) belirlediği ve TÜSİAD’ın katılım sağladığı dile getirildi. B20, TÜSİAD’ın İtalya’daki muadil kuruluşu Confindustria (İtalya Sanayiciler Birliği Konfederasyonu) başkanlığında faaliyetlerini yürütüyor. TÜSİAD’ın 2009 yılından bu yana iş dünyasını temsilen aktif katılım sağladığı B20 kapsamında bu yıl bir “Uluslararası Danışma Kurulu” (International Advisory Caucus) oluşturulduğu bildirildi. Kurul’da, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve TÜSİAD üyesi, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay da yer alıyor.

G20 ülkelerinden iş dünyası liderlerinin katılımıyla B20 çalışmalarının vizyonunu genişletmek ve sürece dair farkındalığı arttırmak amacıyla çalışacağı belirtilen Kurul’un, ilk toplantısını 20 Nisan Salı günü çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği ve bu dönem için öncelikli temalar olarak belirlenen iklim ve kadın istihdamı konularını ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski’nin toplantıda Uluslararası Danışma Kurulu tarafından belirlenen iki öncelikli temanın TÜSİAD’ın da üzerinde yıllardır çalıştığı, doğru seçilmiş konular olduğunu vurguladığı sözlere yer verildi: “İstihdama erişim olanaklarının arttırılması aracılığıyla kadınların güçlenmesi ve sürdürülebilir ve yeşil ekonomi prensipleri ile iklim değişikliğiyle mücadele, B20’nin küresel ekonominin dönüşüm sürecine katkıda bulunabileceği iki somut alandır.” İstanbul Sözleşmesi’nin kadın hakları için öneminden bahsettiği belirtilen Kaslowski’nin şu şekilde konuştuğu belirtiliyor: “Covid-19 salgını iş-yaşam dengesi ve ev içi şiddet konularında kadınlar üzerindeki baskıyı daha da arttırdı. Uzaktan/esnek çalışma modelleri yeni normal haline gelirken kadınların STEM alanında eğitimini ve çalışmasını teşvik etmeli, çocuk bakım hizmetlerini yaygınlaştırmalı ve şirketlerin yönetim kurullarında kadınların daha fazla temsil edilmesini sağlamalıyız.”

Simone Kaslowski, toplantıda ayrıca, Paris İklim Anlaşması’nın stratejik bir öncelik olarak benimsenmesi gerektiğini vurguladığı dile getirildi: “İklim değişikliğiyle mücadele ve yeşil büyüme uzun süredir TÜSİAD’ın gündeminin önemli bir kısmını oluşturuyor. Birleşmiş Milletler Global Compact iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz İş Dünyası Plastik Girişimi, bu alanda gerçekleştirdiğimiz önemli çalışmalardan biri. Türk iş dünyası; çevresel, sosyal ve yönetimsel (ESG) kriterleri uygulama konusunda hazır.”

Açıklamada, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay’ın şu ifadelerine yer verildi: “İklim değişikliğiyle mücadele ve kadının güçlenmesi konusunun önemini biliyoruz. Pandemi, özellikle kadınları daha dezavantajlı konuma düşürdü. Bunun takip edilmesi ve gerekli köklü değişimlerin yapılması gerekiyor. Artan küresel zorluklar karşısında iklim değişikliğiyle mücadelede iş dünyası daha hızlı ve etkin çalışmalar yapmalı. Kale Grubu olarak uzun yıllardan beri sosyal fayda odaklı projelerle bu konuda öncü rol oynuyoruz. Güzel örneklerin paylaşılması ve sürdürülebilirliğin kurumsallaştırılmasını çok önemsiyoruz. Bugünse bu yaklaşımı, tüm iş dünyası ekosistemine yaymak için tüm B20 elçileriyle birlikte çalışmak arzusundayız.” Konuşmasında Bodur Okyay’ın, kapsayıcı politikaların sürdürülebilirlik adına yasal zemini hazırlayacağını belirttiği ve ülkelerin kendi ihtiyaç ve konumları nedeniyle farklılaştırılmış ancak amacı aynı düzenlemelerle sürdürülebilir kalkınmaya doğru ivme kazanabileceklerini dile getirdiği bildirildi.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Oxford Üniversitesi’nden Yeni Rapor: “Yenilenebilirin Finansman Maliyeti Azaldı”

Önceki Haber

Fransa Büyükelçiliği’nden Çevre Konulu Proje Çağrısı

Sonraki Haber