HABERLER

EKOIQ, Mayıs-Haziran Sayısı Çıktı!

EKOIQ’nun Mayıs-Haziran sayısı, son dönemde ardı ardına gelen karbon nötr taahhütlerini mercek altına alıyor. Sıfır emisyonun izinde, farklı alanlarda uzmanlar, özel sektör ve sivil toplum temsilcileriyle beraber karbon bombasının peşinde koşuyor.

“İnsanlık gerçek bir yarış halinde. Bu bir “zamana karşı” yarışı. Ama bu yarış sırasında yaptıklarımız zamanın ne kadar uzayacağını veya kısalacağını da belirliyor. Diğer yandan bu aynı zamanda takımlar arası bir yarış. Ortada hareket halinde bir karbon bombası var.”

Mayıs-Haziran sayısı, karbon bombasının peşinde koşuyor ve birçok uzmanla, özel sektör ve sivil toplum temsilcisiyle söyleşilere yer veriyor. Sınırda Karbon Mekanizaması Düzenlemesi’ni İklimhaber Genel Merkezi EKOIQ için derledi. Vodafone CEO’su Engin Aksoy, Escarus’un Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, Avrupa Parlamentosu’nda Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı (Greens/EFA) Grubu ve Parlamento’nun Endüstri, Araştırma ve Enerji Komisyonu üyesi Manuela Ripa, Life İklim ve Enerji’nin yönetici ortağı Ramazan Aslan ve OZ Energy CEO’su Özgür Sarpdağ, AstraZeneca Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, YTÜ Finans Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik Merkezi (CFGS) Kurucu Direktör ve Entegre Raporlama Türkiye Ağı (ERTA) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Güler ARAS, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi Zeki Kıvanç, Bağımsız  Araştırmacı Dr. Pınar BÖRÜ, KPMG Sürdürülebilirlik Servisleri Direktörü Richard BETTS, SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Kıdemli Analist Yael TARANTO ve TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Nurşen NUMANOĞLU bu sayıda karbon nötrü anlatıyor.

Ayrıca 350.org ekibi Küresel Adil İyileşme Buluşması, Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger derneğin faaliyetleri, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Füsun Tut Haklıdır jeotermal enerji, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ile 2018’in sonunda başlattığı CityAir Projesinin Danışmanı İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, İklim ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Ünal “City Air Projesi” ve Çevre Çalışmaları Akademisi’nden Doç. Dr. Zerrin Savaşan ve Hakan Ünay çevre hukuku alanında yayınladıkları kitapları hakkında röportajlar verdiler.

Cemil Aksu İkizdere’yi, Anadolu Efes Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü Selda Susal kurumsal çalışmalarını yazdı.

Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da alanında uzman Doç. Dr. Ahu Ergen, Arif Ergin, Arzu Deniz Aksoy, Deniz Gönen, Elif Gökçe Şahin, Emine Erdem, Global Compact Türkiye’den Ebru Tüzecan ve Servet Yıldırım, Gülin Yücel, Gözde İvgin, Konca Çalkıvik, Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu, Prof. M. Levent Kurnaz, Sibel Bülay, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Zeynep Özler’in köşelerinde yazdıkları farklı konulardaki yazılarına ulaşabilirsiniz.

Yeni sayımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“Bendine Sığmayan İstanbul: Kente Çevresel Yaklaşımlar”ın Kayıtları Yayında!

Önceki Haber

Metan Azaltımı, Küresel Sıcaklıkları 0,3 Derece Düşürebilir

Sonraki Haber