HABERLER

UN Global Compact, İklim Hedefi Hızlandırma Programı Başlıyor

İnsan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki 10 İlke’siyle Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşabilmek için işdünyasının daha iddialı ve gerçekçi hedefler belirlemesini ve bu hedeflere ulaşmasını sağlamayı amaçlayan UN Global Compact “İklim Hedefi Hızlandırma Programı’nı başlatıyor. Şirketlerin iklim değişikliği ile mücadele uygulamalarını artırmak ve şirketlerin iklim değişikliğine ilişkin bilim temelli hedefler koymasını sağlamak amacıyla hayata geçen Programa başvurular açıldı. Program temmuz ayında başlayacak ve 6 ay sürecek.

UN Global Compact’tan yapılan açıklama şu şekilde:

“Küresel ortalama sıcaklık artışının 1.5°C ile sınırlandırılması canlılar, doğal yaşam alanları ve tüm ekosistem için daha sürdürülebilir bir gelecek sağlamanın önceliklerinden biri. Bu değerdeki artışın 2°C’yi bulmasının yıkıcı sonuçlara yol açacağı vurgulanıyor. Dolayısıyla küresel ısınmanın 1.5°C ile sınırlandırılması için yerküre üzerindeki tüm paydaşlara görev düşüyor, şirketler de bunun başında geliyor.

Bugün 12.000 imzacısı ile dünyanın en büyük çok paydaşlı sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact’in 25 ülkede eş zamanlı olarak yürüteceği İklim Hedefi Hızlandırma Programı’na başvurular başladı. Şirketlere 1.5°C hedefi ile uyumlu ve bilime dayalı emisyon hedefleri belirleme süreçlerinde ilerleme kaydetmeleri için gereken bilgi ve beceriyi sağlamalarında yardımcı olmayı hedefleyen ve yaklaşık 6 ay sürecek programda şirketlere net sıfıra geçiş stratejilerini oluşturmalarını sağlayacak bir yol haritası sunuluyor.

Programda farklı sektör, büyüklük ve ülkelerden şirketlerin iklim eylemine katkılarını artırmalarına ve büyük ölçekte emisyon azaltımları için taahhütleri yerine getirmelerine destek verilirken Global Compact Yerel Ağları aracılığıyla da farklı ülkelerdeki imzacı şirketler; küresel anlamda en iyi uygulamalara, birbirinden öğrenme olanaklarına, kapasite geliştirme oturumlarına ve akademi eğitimlerine erişim imkanına sahip oluyorlar.

UN Global Compact üyesi şirketler, İklim Hedefi Hızlandırma Programı’na 22 Haziran tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Programın temmuz ayında başlaması ve yaklaşık 6 ay sürmesi planlanıyor.

İklim Hedefi Hızlandırma Programı’nın doğaya olduğu kadar şirketlere de önemli katkıları bulunuyor. Program sayesinde şirketler:

  • Teknik seviyede bilgi içeren çevrimiçi akademi oturumlarını takip edecek,
  • Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) uzmanlarının katılımı ile gerçekleşecek atölye çalışmaları ile kapasite geliştirebilecek,
  • Grup çalışmaları ve birbirinden öğrenecek, sektördeki uzmanlara ve networking fırsatlarına erişecek
  • Ülke düzeyinde paydaşlar arası üst düzey toplantılara katılma imkanlarından yararlanacak,
  • 2050’ye kadar net sıfıra ulaşmak için bilime dayalı emisyon azaltma hedeflerini belirlemek için ihtiyaç duydukları yol haritasını oluşturabilecek,
  • Yatırımcıların, çalışanlarının ve hissedarlarının beklentilerine cevap verecek bir emisyon azaltım stratejisi geliştirebilecek,
  • Bilime Dayalı Hedefler İnisiyatifi (SBTi) metodolojisine uygun kaynaklara erişim ile net sıfır kavramına, asgari gerekliliklerine, süreçlerine, faydalarına ve uygulama aşamalarına ilişkin bilgilerini geliştirecek,
  • Küresel seviyedeki standartlarda ve iyi uygulamalardan oluşturulmuş yerel ihtiyaçlara cevap veren sunumlardan faydalanacaklar.

Türkiye’de İklim Hedefi Hızlandırma olarak geçen “Climate Ambition Accelerator” programı Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Brezilya, Danimarka, Ekvator, El Salvador, Endonezya, Fas, Finlandiya, Hindistan, Hollanda, İspanya, İsveç & Lihtenştayn, Kolombiya, Kosta Rika, Meksika, Norveç, Portekiz, Rusya, Sri Lanka, Sırbistan, Tanzanya ve Tayland gibi dünyanın dört bir yerinden ülkelerde de uygulanacak.”

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Rapor: “İklim Dostu Ürünlere Pazar Teşviki Yapılmalı”

Önceki Haber

Çevre Hukukunun Akademi Kahramanları: Çevre Çalışmaları Akademisi

Sonraki Haber