HABERLER

Çiğli İklim Eylem Planı Toplantılarında İklim Adaleti Konuşulacak

Çiğli Belediyesi tarafından başlatılan “Çiğli İklim Eylem Planı” çalışmaları çerçevesinde düzenlenen yuvarlak masa toplantılarının üçüncüsü “İklim Adaleti” başlığı ile gerçekleştirilecek.

Çiğli Belediyesi tarafından başlatılan ve Kent-Lab’ın (Kentsel Stratejiler ve Yerel Uygulamalar Derneği) paydaşı olduğu “Çiğli İklim Eylem Planı” çalışmaları çerçevesinde düzenlenen yuvarlak masa toplantılarının üçüncüsü “İklim Adaleti” başlığı ile gerçekleştirilecek.

“İklim Adaleti” başlığı altında, ihtiyacın üzerinde, ekosistemleri hiçe sayarak yapılan üretim-tüketim sonucunda su, hava, toprak ve sonuç olarak yaşamın yok olması bir bütün olarak mercek altına alınmaktadır. Çevre kirliliği yaratan yatırımların kararlaştırılması ve uygulanması sürecinin her seferinde adaletsizlikler üretmesi ve toplumsal eşitsizlikleri derinleştirmesi “İklim Adaleti”nin başlıca çalışma konusunu oluşturmaktadır.

Giderek normalleşen sellerden, kuraklıklardan ve aşırı hava olaylarından –kısacası iklim değişikliğinin yol açtığı doğal felaketlerden– en çok etkileneceklerin yaşam alanlarını, tarlalarını, su kaynaklarını kaybedecek ve zorlaşan koşullarla mücadele etmek için en az kaynağa erişebilecek kesimler olduğunu biliyoruz.

Toplantı 27 Mayıs (Yarın) Saat: 14.00’te

“İklim Adaleti” başlığıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek Yuvarlak Masa toplantısında Ekoiq’den Barış Doğru “Failler ve Kurbanlar”, Hollanda Groningen Üniversitesi’nden Dr. Ethemcan Turhan “Kentsel İklim Adaleti: Korkudan Ötesi” başlıklı birer sunum gerçekleştirecek. Sunumların ardından Çiğli İklim Eylem Planı paydaşları sorular ve katkılarla Çiğli’de İklim Adaleti konusunun izdüşümlerini masaya yatıracaklar.

Çevrimiçi olarak zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliğe katılmak isteyenler için toplantı bilgileri aşağıdaki gibidir:

Toplantı numarası : 818 4638 8570
Toplantı şifresi : 505077
Toplantı linki : https://us02web.zoom.us/j/81846388570?pwd=QlM1RnRuaXY0aXF0RjUwYlRYcldTUT09

 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Çevre Hukukunun Akademi Kahramanları: Çevre Çalışmaları Akademisi

Önceki Haber

Kömür Masalları Yayında: Kömür Masalları Gerçekleri Gizliyor

Sonraki Haber