HABERLER

Gençler “Geç Olmadan” İklim Krizi ve Sürdürülebilirlik için Harekete Geçiyor

AB Bilgi Merkezleri Ağı, gençler arasında iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik bilincinin yaygınlaşması için harekete geçtiğini duyurdu. Gençlere bilim tutkusunu aşılamak için çalışan sosyal girişim Bilim Virüsü ile işbirliği yapan AB Bilgi Merkezleri, Geç Olmadan adlı kampanya ile 19 ilde 1900 üniversiteli genci “AB-Türkiye İklim Elçisi” olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

AB Bilgi Merkezleri Ağı, gençler arasında iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik bilincinin yaygınlaşması için harekete geçtiğini duyurdu. Gençlere bilim tutkusunu aşılamak için çalışan sosyal girişim Bilim Virüsü ile işbirliği yapan AB Bilgi Merkezleri, tamamı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Geç Olmadan adlı kampanya ile 19 ilde 1900 üniversiteli genci “AB-Türkiye İklim Elçisi” olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

Açıklamada, Haziran ayında başlayacak kampanya kapsamında her ilde düzenlenecek Geç Olmadan programı için başvuru açılacağı ve programa başvuruların açıldığı ilin üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gören her genç başvurabileceği belirtildi.

Program, iklim krizini önlemek ve yönetmek konusunda geliştirilecek yeni teknolojiler ve çözümler hakkında gençleri bilinçlendirmeyi, bu alanda doğacak yeni uzmanlık alanları açısından onları geleceğe hazırlamayı amaçlıyor. Öğrenciler, Geç Olmadan programları sonunda daha iyi bir gelecek için yaratıcı ve yenilikçi üretimler yapmaya teşvik edileceği belirtiliyor.

Türkiye’nin 19 ilinde düzenlenecek “Geç Olmadan” projesi kapsamında her ilde 2 ay süren eğitim programları hayata geçirilecek. Samsun ve Ankara’da start alan proje kapsamında Şanlıurfa, Eskişehir, Edirne, Konya, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Bursa, Kocaeli, Antalya, Van, Denizli, Sivas, Mersin, Gaziantep, Trabzon ve Kayseri illerinden yapılan başvurular arasından seçilecek 100’er genç, “İklim Krizi ve Sürdürülebilirlik” hakkında ve “Sürdürülebilirlik Yetkinlikleri” konusunda özel tasarlanmış iki farklı eğitim alacak olan öğrenciler, aynı zamanda sanatçılar tarafından verilecek “Yaratıcı Düşünce” atölyelerine katılacaklar.

Bu programa katılım sağlayan gençlerin iklim değişimi ile mücadelede kullanılacak yeni teknolojileri üreterek, bu alandaki fırsatlar ile ilgili farkındalık kazanarak; gelecekte bu alanda kariyer sahibi olan öncü isimlerden biri olmalarını özendirmek hedefleniyor.

Her program sonunda ilgili ilde oluşturulacak jürinin, gençlerin projelerini değerlendireceği, yaratıcı içerik ve projeleri ödüllendireceği duyuruldu. Programdan mezun olan gençlerle oluşturulacak topluluğun, kampanya boyunca etkileşim içinde olması ve çeşitli aktivitelerle kampanyanın etkisini arttırması hedefleniyor. Başvuru sürecinden yaratıcı üretim aşamasına dek gençlerin öznesi olacağı eğitim programı, katılımcıları sadece bilgi ve farkındalık sahibi değil özgüvenli, aksiyoner ve çevresindekilere ilham veren birer elçi olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

Detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

İklim Politikasına Almanya’dan Bakış: Bu Daha Başlangıç

Önceki Haber

“Jeotermal Kaynaklar Çok Dikkatli Kullanılmalı”

Sonraki Haber