Photo by American Public Power Association on Unsplash

Vodafone Grubu, 1 Temmuz itibarıyla, şebeke altyapısı dahil Avrupa’daki tüm operasyonlarında %100 yenilenebilir enerji kullanacağını duyurdu. Vodafone Türkiye’nin de bu yıl %100 yenilenebilir enerji hedefine planlanan tarihten 3 yıl daha erken ulaşarak, şebekesinin tamamında %100 yenilenebilir enerji kullanan ilk ve tek operatör olduğu açıklandı.

Vodafone, mobil ve sabit ağlar, veri merkezleri, perakende satış ve ofisler dahil olmak üzere tüm Avrupa operasyonlarının 1 Temmuz 2021’den itibaren %100 yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrikle çalışacağını duyurdu. Bu gelişme, Vodafone’un karbon emisyonlarını 2030’a kadar, değer zincirindeki tüm operasyonlarını ise 2040’a kadar “net sıfır” karbona düşürme hedefine yönelik atılan önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Vodafone, bu kapsamda, Avrupa genelinde 12 pazarın önde gelen dijital ve sosyal kanallarında şirketin ikonik marka görsellerinin “yeşile” dönüşmesini de içeren eş zamanlı bir tüketici kampanyasıyla yeşil şebekesinin farkındalığını artırmayı amaçlıyor.

Vodafone Türkiye de, geçtiğimiz Nisan ayında, 2021-22 mali yılı itibariyle tüm şebeke ve ofislerinde tüketilen elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından satın alarak %100 yenilenebilir enerji hedefine planlanan tarihten 3 yıl daha erken ulaştığını duyurmuştu. Türkiye genelinde 12 veri merkezi,  16 ofis binası ve 25 binden fazla baz istasyonunda tüketilen yıllık toplam 515 Gigawatt saat elektriğin %100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından satın alarak, şebekesinin tamamında %100 yenilenebilir enerji kullanan ilk ve tek operatör olduğu açıklandı.

Vodafone Grubu CEO’su Nick Read konuyla ilgili şunları söyledi: “1 Temmuz 2021’den itibaren Vodafone’un Avrupa’daki müşterileri, kullandıkları bağlantının tamamen yenilenebilir kaynaklardan sağlanan elektrikle sunulduğundan emin olabilir. Bu gelişme, 2030 yılına kadar kendi küresel karbon emisyonlarımızı net sıfıra indirme hedefimize yönelik önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Böylece müşterilerimizin kendi çevresel ayak izlerini azaltmalarına ve tüm pazarlarımızda kapsayıcı ve sürdürülebilir bir dijital toplum oluşturmaya devam etmelerine yardımcı oluyoruz.”

Vodafone, geçtiğimiz yıl boyunca Kapsam 1 ve 2’de yer alan toplam seragazı emisyonlarını yıllık %30 azaltarak 1,37 milyon ton CO₂’ye (karbon dioksit eşdeğeri) düşürdüğünü, bunu Vodafone’un Avrupa’da satın alınan yenilenebilir elektrik oranını 20. mali yılda %33’ten 21. mali yılda %80’e yükseltmesiyle sağlandığı belirtildi. Vodafone, böylece 2025’e kadar Avrupa’da elektriği %100 yenilenebilir kaynaklardan temin etme planını, Temmuz 2021’e çekmiş oldu. 2025 yılına kadar Afrika’da da aynı değişikliği gerçekleştirmeyi taahhüt ettiğini duyurdu.

Vodafone, 2020’de küresel ısınmayı 1,5°C’de tutmak için gereken karbon azaltma faaliyetleriyle paralel olarak, onaylanmış bir Bilime Dayalı 2030 Hedefi belirlemişti. Geçen yıl enerji verimliliği sunan ve sahaya kurulu yenilenebilir projelere 65 milyon euro yatırım yaptığını duyuran Vodafone, açıklamasında yıllık 135 GWh enerji tasarrufu sağlandığını ifade etti.

Carbon Trust’ın hesaplarına göre, 21. mali yıl boyunca Vodafone müşterilerinin 7,1 milyon ton CO₂ salımının önüne geçtiği ve 123 milyon Vodafone IoT müşterisinin %54’ünden fazlası kendi emisyonlarını doğrudan azalttığı tahmin ediliyor.


İlgili Haberler:

Vodafone Türkiye: “2040’a Kadar Net Sıfır Olacağız”

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

EBRD, Aklease ile İklim Finansmanını Genişletiyor

Önceki Haber

RECAI: “Net Sıfır Hedeflerinin Yakalanması için Ek 5,2 Trilyon Dolar Gerekli”

Sonraki Haber

Diğer Haberler