Türkiye’de 28-29 Temmuz tarihlerinde 21 ilde 63 orman yangını çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bunların 43’ünün kontrol altına alındığını, 20’sinin söndürme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Manavgat, Marmaris ve Bodrum’da yangınlar yerleşim yerlerini tehdit ederken, Antalya’nın Manavgat ilçesinde üç kişi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde ise bir kişi yaşamını yitirdi. Binlerce hayvanın telef olduğu belirtildi.

28 Temmuz günü Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan yangınların ardından Türkiye’nin 21 ilinde 63 noktada orman yangınları başladı. Resmi açıklamalara göre, 21 ilde çıkan 63 orman yangının 43’ünün kontrol altına alınırken 20’sinin söndürme çalışmaları devam ediyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat’taki yangının aynı anda birden fazla noktada başladığını belirterek, sabotaj ihtimalini safdışı bırakmadıklarını ifade etti ve “Bu boyutta bir yangının daha önce yaşanmadığını” ekledi. Manavgat yangını uzaydan da görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün Antalya’da ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Çevre Bakanı Kurum, “Antalya’daki yangında 2 bin 300 yapının yangın sebebiyle etkilendiğini düşünüyoruz” dedi.

Bakan Pakdemirli, yangından zarar gören çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanların kredilerinin erteleneceğini ve destek paketlerinin açıklanacağını bildirdi. “Yangınların sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma ve araştırma ilgili kolluk kuvvetleri ve adli mercilerle yapılıyor” diyen bakan yangınlarla ilgili hasar tespit çalışmalarının başlatıldığı da açıklandı.

Pakdemirli, yangınlara iki insansız hava aracı, üç uçak, 38 helikopter, bir insansız helikopter, 680 arazöz ve 4 bin üzerinde personelle müdahale edildiğini duyurdu. Nemin düşük, sıcaklığın yüksek olduğunu belirten Bakan, Salı gününe kadar hassasiyetin sürdüğünü bildirdi.

Pakdemirli ayrıca “Biz ihale sistemi ile alım yapıyoruz. Yani envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok, envanterimizde yangın söndürme helikopterimiz yok. Bu ezelden beri böyle. Ancak envantere de uçak alımı ile ilgil, sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla çalışmalara başladık. İhalesini de inşallah bu sene içerisinde tamamlıyor olacağız” dedi.

Pakdemirli, “Orman teşkilatı istemediği için THK uçaklarının kullanımını bıraktı. Bizim THK ile sorunumuz yok. Ancak Türk Hava Kurumu uçakları uçabilecek durumda değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil” ifadelerinde bulundu.

Türk Hava Kurumu da yaptığı açıklamada, Manavgat dahil çeşitli bölgelerde üç yangın söndürme uçağı, 15 helikopter ve iki yangın söndürme helikopteri ile müdahale ettiklerini belirtti.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

İyi Uygulama Örnekleriyle “Gerçek” ve “Görünür” Su Tasarrufu

Önceki Haber

BM’den Fazla Gıda’ya En İyi Küçük İşletme Ödülü

Sonraki Haber

Diğer Haberler