İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı Başvuruları Başladı - Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi
Özel Sektör

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı Başvuruları Başladı

Kale Grubu, yaşadığı topluma ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve bu uğurda dünyaya iyi bakmak için harekete geçme cesaretini gösteren sosyal girişimcilere destek olmayı amaçladığı İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nın beşincisi için başvuru almaya başladığını duyurdu.

Kale Grubu, yaşadığı topluma ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve bu uğurda dünyaya iyi bakmak için harekete geçme cesaretini gösteren sosyal girişimcilere destek olmayı amaçladığı İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı için başvuru almaya başladığını duyurdu. Herhangi bir konu sınırlaması olmaksızın, Erken Aşama, İleri Aşama ve İş Birliği kategorilerindeki tüm başvuruları kapsamına alan program, bu yıl Seçici Kurul Özel Ödülü ile 18-25 yaş arası değişim öncüsü gençleri de ödüllendiriyor. Bu yıl beşinci kez düzenlenen Programa başvurular, 1 Eylül’e kadar buradan kabul edilecek.

Kale Grubu, dünyaya ve insanlara “iyi bakarak” yerel kalkınma ve sosyal fayda yaratmaya odaklandıklarını ifade ederken, bu temel yaklaşım doğrultusunda, pozitif etki yaratan döngüsel projelere yatırım yapmaya her zaman öncelik ve değer verdiğini belirtiyor.

Gruptan yapılan açıklamada pandemi sonrası yeniden tasarlanan dünya düzeninin, doğal sistemleri korumanın, tahrip edilmiş veya bozulmuş olanları, insanlara fayda sağlayacak şekilde eski haline getirmek için harekete geçmenin önemli olduğunu gösterdiği aktarıldı.

Kale Grubu, ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan ortak değer üretmek üzere “İyi Bak Dünyana” hareketini başlattığını vurgularken dünya üzerinde yaşanan tüm sorunların ve eşitsizliklerin herkes tarafından hissedildiği bu dönemde, bu hareketin farkındalık evresinden doğduğunu anlattı. Bu sebeple herkesin kendi dünyasında başlatacağı küçük değişimlerin birleşerek, geleceği şekillendiren, dünyayı iyileştiren anlamlı bir dönüşüm haline geleceğine inandıklarını belirtti. İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nın da “İyi Bak Dünyana Hareketinin” önemli bir ayağını oluşturduğu ifade ediliyor.

Kale Grubu’nun, daha eşit, daha adil ve daha yeşil bir dünya için kendini sorumlu hisseden ve harekete geçme cesareti gösteren sosyal girişimcilere destek olmayı hedeflediği programına başvuruların 1 Eylül’e kadar süreceği dile getirildi. Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği kategorisi ve Seçici Kurul Özel Ödülü olmak üzere tüm başvuruları kapsamına alan programa başvurular buradan gerçekleştirilebilir.

Zeynep Bodur Okyay: “Dünyaya İyi Bakan Sosyal Girişimci Ekosistemimiz Büyüyor”

Program hakkında bir açıklama yapan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Sosyal girişimciler, farklı alanlardaki eşitsizlikler, sağlık, eğitim gibi özellikle de savunmasız ve dışlanmış grupları etkileyen en ciddi küresel zorluklarla mücadele ediyor ve dünyanın tüm manzarasını değiştirmek için çaba gösteriyorlar. Maksimum etkiyi elde etmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak içinse daha fazla görünürlük, güvenilirlik, finansmana erişim, olumlu politika kararları ve bazı durumlarda küresel meseleleri daha iyi anlama ve karar vericilere erişim ihtiyaçları var. Biz ‘geleceğin habercileri’ olarak gördüğümüz sosyal girişimcilere olan desteğimizi ekosistem yatırımı olarak değerlendiriyoruz. Onların yarattığı pozitif etkiyi çoğaltmayı ilke ediniyoruz. Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı ile ‘İyi Bak Dünyana’ heyecanımızı paylaşan yeni sosyal girişimcilerle ve dört yıldır kol kola yürüdüğümüz fellowlarımızla ‘dünyaya iyi bakan’ ekosistemimizi büyütmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Değişimin Öncüsü Gençler de Ödüllendirilecek

Herhangi bir konu sınırlaması olmaksızın, Erken Aşama, İleri Aşama ve İş Birliği kategorilerindeki tüm başvuruları kapsamına alan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı, bu yıl aynı zamanda Seçici Kurul Özel Ödülü ile 18-25 yaş arası değişim öncüsü gençleri de ödüllendiriyor.

1 Eylül’e kadar yapılacak başvurular Kale Grubu ekiplerinden oluşan bir ön değerlendirme kurulu tarafından ele alınacak, final aşamasına kalan 12 aday ise Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimci, sivil toplum kuruluşu ve iş dünyası liderlerinden oluşan bir Seçici Kurul Üyelerinin karşısına çıkacak.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı kategorileri:

Erken Aşama: Belli bir bölgede pilot uygulaması bulunan ve yarattığı sosyal etkinin yaygınlaşma potansiyeli bulunan sosyal girişimcilerin başvuruları kabul edilmektedir. Ödül miktarı 50.000 TL.

İleri Aşama: Birden çok bölgede uygulaması bulunan ve faaliyet gösterdiği alanda sosyal sorunun çözümü için geniş çaplı bir değer önerisi sunan sosyal girişimcilerin başvuruları kabul edilmektedir. Ödül miktarı 50.000 TL.

İş Birliği Kategorisi: Sosyal girişimcinin sosyal faydayı/etkiyi çoğaltmak amacıyla kamu/özel sektör veya STK’lar ile bir araya geldiği iş birliği projelerine ilişkin başvurular kabul edilmektedir. Ödül miktarı 50.000 TL.

Seçici Kurul Özel Ödülü: Seçici kurul tarafından tüm erken ve ileri aşama başvurular arasından seçilecek, 18-25 yaş arasındaki değişim öncüsü gençlerin başvuruları kabul edilmektedir. Ödül miktarı 50.000 TL.

About Post Author