“İyi niyetli kent hackerları” Onaranlar Kulübü, Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezonunda Fark Yaratan seçildi.

“Tüketme, üret”, “Atma, onar”, “Saklama, paylaş” misyonundan yola çıkarak gerçekleştirdiği çalışmalar ile sokaklara estetik katan ve toplumun geri dönüşüm bilincine katkı sağlayan sosyal etki yaratmaya çalışan bir gönüllülük hareketi olan Onaranlar Kulübü, Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezonunda Fark Yaratan seçildi.

Kendilerini sokakları sahiplenen “iyi niyetli kent hackerı” olarak tanımlayan gönüllüler; sokaklarda, mahallelerde ve diğer kamusal alanlarda kolektif üretim yöntemleri ile onarımlarını sürdürmeye devam ederken, eğitim ve atölyeler ile üretim yöntemlerini de kent halkı ile paylaşıyor. Onaranlar Kulübü, yaşadıkları çevreyi güzelleştirme ve iyileştirme hedefi ile bugüne kadar binden fazla gönüllü ile Türkiye’nin farklı şehirlerinde 60 sokağı onardı. Doğalgaz kutularından su borularına kadar birçok nesneye estetik ve işlevsel bir görünüm kazandırdı. Proje alanını belirledikten sonra çalışmalarını kağıt üstünde kurgulayan gönüllüler, projelerini belirlerken açık çağrı yöntemiyle başvurular alıyor ve ihtiyaçlara göre başvuruları değerlendiriyor. Tüm bu süreçlerin sonunda ise kent gönüllüleri doğru zamanda, doğru mekânda, doğru araç gereçlerle buluşturuluyor.

Onaranlar Kulübü sosyal medya hesapları: Instagram | Twitter  | Facebook

 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Çeşme’den Plastik Kirliliğiyle Mücadele Eylem Planı

Önceki Haber

İklim Krizinin Maliyeti Tahminlerden Altı Kat Yüksek

Sonraki Haber

Diğer Haberler