İstanbul’un ilk yaya durağı, ilk olarak 16 Eylül’de Üsküdar ilçesi Hakimiye Milliye Caddesi’ne uğrayacak. 18-19 Eylül arasında Beşiktaş ilçesi Ihlamurdere Caddesi’nde, 20-21 Eylül’de Şişli ilçesi Halaskargazi Caddesi’nde ve 22 Eylül Çarşamba günü de Şişli ilçesi Abdi İpekçi Caddesi’nde olacağı aktarıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı ve WRI Türkiye’nin (Dünya Kaynaklar Enstitüsü) işbirliğiyle tasarlanan gezici yaya durağının, Avrupa Hareketlilik Haftası’nın ilk gününde İstanbul’da hizmete girdiği duyuruldu. Mobil Yaya Durağı İstanbul içinde gezeceği belirtiliyor.

Kent içinde yayalar ve bisikletliler için kamusal alan işlevi gördüğü belirtilen ve dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde giderek yaygınlaştığı ifade edilen yaya durakları (parklet), İBB Ulaşım Daire Başkanlığı ve WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler’in işbirliğinde hayata geçiriliyor.

Ekim 2020’de başlayan İstanbul Yaya Durağı (Parklet) projesi kapsamındaki çalışmalar neticesinde gezici bir yaya durağı tasarlanıp üretildiği aktarılırken mobil yaya durağının, Avrupa Hareketlilik Haftası 2021’in ilk günü olan 16 Eylül tarihi itibarıyla İstanbul’u gezmeye başladığı dile getirildi. Yayalara oturma ve dinlenme alanı sunan, bitkilerle donatılmış mobil yaya durağının ilk uğrak yeri Üsküdar ilçesi Hakimiye Milliye Caddesi. 18-19 Eylül arasında Beşiktaş ilçesi Ihlamurdere Caddesi’nde, 20-21 Eylül’de Şişli ilçesi Halaskargazi Caddesi’nde ve 22 Eylül Çarşamba günü de Şişli ilçesi Abdi İpekçi Caddesi’nde olacağı aktarıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan şu ifadelerde bulundu: “Uzun vadede sürdürülebilir ulaşım politikaları açısından toplumda farkındalık yaratacak ve yerinde uygulaması olan projelerle ulaşım alışkanlıklarını değiştirip pekiştirmek çok önemli. ‘Yürünebilir İstanbul’ vizyonumuz doğrultusunda, bisikletli ulaşım ve yaya ulaşımının özellikle kısa mesafe yolculuklarda tercih edilen ulaşım türü haline gelmesi noktasında mobil yaya durağı uygulamasının da yaratacağı farkındalıkla uzun vadede kalıcı etkilere sahip olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Projeye teknik destek veren WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız ise “Ulaşım türlerine baktığımızda, İstanbul’da yayaların oranının %45 olduğunu görüyoruz. Yürümeyi teşvik eden İstanbul’un ilk mobil yaya durağının açılışını Avrupa Hareketlilik Haftası’nda yapmış olmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Sağlıklı Şehirler Ortaklığı’nın (The Partnership for Healthy Cities – PHC) desteğiyle hayata geçirilen İstanbul Yaya Durağı (Parklet) Projesi kapsamında, yerel yönetimlere bu konuda yol gösterecek bir kılavuzun da hazırladığı duyuruldu. Projenin bir sonraki hedefi, İstanbul’un kalıcı bir yaya durağına kavuşması.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Ya Bozkırların İklimi?

Önceki Haber

Fazla Gıda’ya Birleşmiş Milletler’den En İyi Küçük İşletme Ödülü

Sonraki Haber

Diğer Haberler