7. İstanbul Karbon Zirvesi Yarın Başlıyor - Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi
İklim ve Çevre

7. İstanbul Karbon Zirvesi Yarın Başlıyor

7. İstanbul Karbon Zirvesi yarın çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğiyle Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin (SÜT-D) organizasyonuyla 7. İstanbul Karbon Zirvesi yarın gerçekleşecek. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun açılışını yapacağı Zirve’de, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve Türkiye İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın konuşmacı olarak yer alacağı duyuruldu.

İklim Dirençli Türkiye İçin Yeşil Toparlanma Atık ve Enerji Yönetiminin Rolü başlığı ile gerçekleşen Zirvede, 2021 SÜT-D Düşük Karbon Kahramanı Ödül Töreni’de yer alacak.

Özel Sektörden ve Sivil Toplumdan Temsilciler Konuşma Yapacak

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) yöneticileri “Yeni Yeşil Yol: Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı oturumda yeşil finansman, yeşil yatırım, yeşil tahvil, Avrupa Yeşil Mutabakatı, Yeşil Mutabakat Eylem Planı 2021, Emisyon Ticaret Sistemi, karbon Fiyatlandırma, yeni raporlama yöntemleri konularını yeşil dönüşüm için fırsat ve zorluklar açısından konuşacak.

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Filiz Karaosmanoğlu, “Çelik, demir ve demir dışı metaller, elektrik-elektronik, hizmet, kimya, maden ve mücevher sektörlerini temsil eden İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki konuşmasında iklim krizine karşı ihracat gücümüzün eylemlerini açıklarken, iş dünyamızın yöneticileri iklim dirençli üretim için sanayimizin enerji ve kimyasının bugünü ve yarınını anlatırken, kuruluşlar E-Sergi’deki 3D stantlarıyla delegelerle anında etkileşim yapacak” dedi.

SÜT-D’nin Türkiye’de karbon yönetimi kapasitesini artırma görev tanımına uygun olarak yaygın etki yaratma hedefi için her yıl ilan ettiği “Küçük Karbon Kahramanı ile Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri” sahiplerini bulacak.

2021 SÜT-D Küçük Karbon Kahramanı, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) Çevreci Kahramanları oldu. PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ise gösteri düzenleyeceği duyuruldu.

Zirvede yapılacak olan 2021 SÜT-D Düşük Karbon Kahramanı Ödülü ile karbon yönetimi sosyal ve teknik başarıları ödüllendirilecek. Bu sene Düşük Karbon Kahramanı Ödül başvuru sayısıyla 2019 rekorunun kırıldığını ifade eden Prof. Dr. Karaosmanoğlu “Hepimizin iklim değişimine ‘dur’ demek için yapabilecekleri var. İklim krizinin etkileri yaşamımızda her yerde. Doğamızın ahengi bozuldu. Biliyoruz. Karbonu yönetmek, seragazı salımını azaltmak ve iklim dirençli üretimi başarmak şart” diye konuştu.

About Post Author