Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer, atık toplayıcılarının “vatandaşın yapmadığı, yerel yönetimlerin tam anlamıyla ilgilenmediği çok önemli bir işi yaptıklarını” ifade ediyor.

Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer, atık toplayıcılarıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Türkiye’de atıkların kaynağında ayrıştırılması bilincinin gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğuna dikkat çeken Gençer, sokak ve caddelerde atık toplayan vatandaşların geri dönüşüm ekonomisinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade ediyor.

Türkiye’de 2019 yılı itibarıyla kağıt atıkların %43, plastik atıkların %27 plastik, cam atıkların %12, tekstil atıklarının %8, metal atıkların %4 oranında geri dönüştürüldüğünü anımsatan Gençer şu değerlendirmede bulundu: “Bugün dünyada yılda 370 milyon ton olan plastik tüketiminin, 2050’de 1 milyar tonu geçmesi bekleniyor. Küresel geri dönüşüm sektörünün ise 2050’deki bu talebin yaklaşık %60’ını karşılayacağı öngörülüyor. Bugün sokak ve caddelerimizde gördüğümüz atık toplayıcı vatandaşlarımız, maddi imkansızlıklar nedeni ile bu işi bir geçim kapısı olarak görmekte olsalar da, geri dönüşüm ekonomimiz için hayati işlev yüklenmekteler. Bir anlamıyla vatandaşımızın yapmadığı, yerel yönetimlerin tam anlamıyla ilgilenmediği çok önemli bir işi yapmaktalar. Atıklarımızı kaynağında ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırarak, hem doğaya hem de döngüsel ekonomiye destek olmamız gerekiyor. Geri dönüşüm bilincinin ülkemize ve doğamıza karşı sahip olduğumuz en büyük sorumluluklardan biri olduğunu unutmayalım…”

Atık Geri Dönüşümü Farkındalığı Anaokulda Başlamalı

EGEPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı Şener Gençer, Türkiye’de geri dönüşüm bilincinin anaokullarında çocuklardan başlayarak tüm topluma yayılması gerektiğini vurgulayarak, toplumun atıkların birer enerji ve hammadde kaynağı olduğu bilincine erişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Gençer, bunun için hammadde üreticileri, sanayiciler ve geri dönüşümcüler ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yerel yönetimlerin ortak bir strateji geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“Yerel Yönetimler Olmadan İklim Krizi Mücadelesi Başarısız Olur”

Önceki Haber

Ağı Dağı Maden Projesi için ÇED Olumlu Kararı Geçerliliğini Yitirdi

Sonraki Haber

Diğer Haberler