Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesi Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri Anonim Şirketi’nde kaldı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy Belediyesi’nin de ihaleye girmek istediğini fakat ihaleye alınmadıklarını söyleyerek özelleştirme kararına tepki gösterdi.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi’ne ait Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın işletme hakkının 40 yıl süreyle özelleştirilmesi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda  pazarlık usulüyle ihale yapıldı. İhale, 2 milyar 531 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri Anonim Şirketi’nde kaldı.

İhalenin ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Biz, Özelleştirme İdaresi’nin marina ile ilgili yaptığı her şeye karşıydık. Yapılan imar planı değişikliğine karşıydık, buranın özelleştirilmesine karşıydık. Çünkü buranın kamuya terk edilmesini, yani Kadıköy Belediyesi’ne verilmesini istiyorduk. Gerekçemiz de şuydu: Burayı 1984 yılında Kadıköylülerin parasını harcayarak biz inşa ettik. Buranın tekrar Kadıköy Belediyesi’ne iadesini istemiştik ama ne yazık ki ne iademiz kabul gördü ne de bu özelleştirme uygulaması iptal edildi. Sonra, ‘bizi ihaleye alın, eğer gerçekten satma niyetiniz varsa burayı biz satın alalım’ dedik. Fakat ne yazık ki o da kabul görmedi. Belki ben teklif edilen rakamdan daha yüksek bir rakam teklif edecektim, neden Özelleştirme İdaresi bizi kabul etmedi? Neden rakamın daha da yükselmesi için çaba sarf etmediler?” dedi.

“Kararı Anayasa Mahkemesi’ne Götüreceğiz”

Teklifleriyle paranın kamuya kalmasını sağlayamayı hedefleyen Odabaşı, “Bugün itibariyle ihalenin bu rakamı belli olduktan sonra benim anayasa hukukçularıyla yapacağım bir toplantım var. Bu süreci Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Çünkü Anayasa’nın en önemli ilkesi olan eşitlik ilkesine aykırı davranıldı, Kadıköy Belediyesi ihale dışı bırakıldı. Şeffaflığa aykırı davranıldı, bizim teklif vermemiz engellendi. Bu ihaleyi yaptılar ama ne yapacaklarını halen bilmiyoruz. Burayı biz betona, ranta teslim etmeyeceğiz ve buraya kimsenin çökmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu mücadele bitmedi; olanca hızıyla, bütün gücümüzle devam edecek” dedi.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Etkiyap IMM, Sosyal Etkiyi Ölçecek Uzmanlar Eğitecek

Önceki Haber

ODTÜ TEKNOKENT Yeşil Ekonomiye Destek Oluyor

Sonraki Haber

Diğer Haberler