Gıda Sektörü Sürdürülebilir Bakış Açıları Arıyor - Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi
Gıda

Gıda Sektörü Sürdürülebilir Bakış Açıları Arıyor

İklim krizi, Covid-19 Pandemisi, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın yanı sıra diğer tetikleyici nedenler gıda sektörünü ve gıda güvencesini olumsuz etkiliyor. Art arda gelen etkiler gıdanın sürdürülebilirliğini gündemde tutmaya devam ediyor.

Yenilikçi Sürdürülebilir Gıda Expo & Forum, 30 Kasım-3 Aralık 2022 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Fuarda, gıdanın üretimi ve lojistiği için alınması gereken tedbirler de değerlendirilecek.

“Çevre ve Gezegen ile Dost Bir Gıda Sistemi Önemli”

Dünyanın ve gıdanın değiştiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Bayram, “Geleceğe hazırlanmak, yeni planlamalar yapmak ve yeni şeyler söylemek gerekiyor” dedi. Sürdürülebilir, güvenli, adil, çevre ve gezegen ile dost bir gıda sisteminin önemini vurgulayan Prof. Dr. Bayram, “Sektörün ne denli önemli olduğu pandemi döneminde anlaşıldı. Gıda üretimi, dağıtımı ve güvenliğinin tehlikeye girdiği anda büyük bir kaosun ortaya çıktığı da görüldü” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Bayram şunları söyledi: ‘’Gıda sektörü, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapıyor. Yıllık küresel hacmi 8.3 trilyon dolara ulaşan gıda endüstrisindeki yerini sağlamlaştırmak için yenilikçi ürünler geliştiriyor. Ülkeler ve şehirler gıda politikalarını değiştiriyor.”

BİFAŞ Birleşik Fuar Yapım A.Ş. organizatörlüğünde düzenlenecek YES Food Expo&Forum’da; yeni gıda sistemleri, sürdürülebilirlik, yeşil enerji, gıda güvenliği, gıda politikaları ve ekonomisi, su güvenliği, iklim değişimi, karbon ayakizi, yeşil mutabakat, gıda stokları, güvenli gıda üretimleri, global gıda lojistiği ve yenilikçi gıdalar gibi konular ele alınacak. Yanı sıra Sürdürülebilir Gelecek için Yes Ödülleri de verilecek.

About Post Author