We-Cycle Fuarı’nda Çevre ve Geridönüşüm Ele Alınacak - Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi
Atık

We-Cycle Fuarı’nda Çevre ve Geridönüşüm Ele Alınacak

Hazırlıkları tamamlanan We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, 12-14 Mayıs tarihleri arasında, fuarizmir’de düzenlenecek. Fuar süresince kentlerde atıkların kaynağında ayrıştırılması, geridönüşüm kültürünün oluşturulması ve gereksiz kaynak kullanımının engellenmesi konuları ele alınacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı’nın hazırlıkları tamamlandı. 12-14 Mayıs tarihlerinde, İzfaş ve Efor Fuarcılık işbirliğiyle fuarizmir’de gerçekleşecek olan We-Cycle; kentlerde atıkların kaynağında ayrıştırılması, geridönüşüm kültürünün oluşturulması ve gereksiz kaynak kullanımının engellenmesi konularını gündeme taşıyacak.

T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde düzenlenen fuar; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (Ege PLASDER) ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (GEKSANDER) destekleriyle hayata geçiyor.

Pexels-Sarah Chai

Geridönüşüm Kültürünün Geleceği Konuşulacak

Fuar kapsamında uzman isimler, A Hol içinde oluşturulacak etkinlik sahnesi ile B Seminer Salonu’nda bir araya gelecek. Üç gün sürecek etkinlikler boyunca geridönüşüm kültürünün geleceği konuşulacak.

Söyleşilerde; Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Çevre Mühendisleri Odası, ATKASAN, Bucak Belediyesi, ÇEVKO, Yeşil Doğa Programı, İZDOĞA, TOBB Geri Dönüşüm ve Sanayi Sektör Meclisi, Benli Geri Dönüşüm A.Ş, RVM Systems Türkiye, LASDER, İZKA Yeşil Büyüme Politikaları Birimi, SÜREKO, İZ-SU, AGED’in (Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği) temsilcilerinden oluşan isimler yer alacak.

Pexels-Ron Lach

Her Atık Çöp Değil

Fuar kapsamında, gelecek nesillerde geridönüşüm bilincini kazandırmak amacıyla İzmir Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü ile Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü destekleriyle Geridönüşüm Yarışması düzenlenecek.

İlk ve ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenecek yarışma; her eğitim seviyesindeki bireye geridönüşüm ve çevre duyarlılığı bilincini aşılamak, teşvik etmek, hammadde kullanımını azaltmak, her atığın çöp olmadığını göstermek, atıkların zararlarını minimuma indirmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak gibi hedefleri içeriyor. İlkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde İzmir il ölçeğinde ilk üçe giren başvurular, fuar süresince sergilenecek.

Pexels-Sarah Chai

Atık Malzemelerden Heykel Yapılacak

We-Cycle Fuarı sırasında ziyaretçiler, Ali Kanal-Atık Heykel Atölyesi’nde atık malzemelerle heykel yapacak. Moda tasarımcısı Fırat Karapınar’ın atık materyallerden yapılmış maske, ayakkabı gibi ürünlerin yer aldığı “Rastlantı” isimli sergisi fuar süresince sergilenirken bir bölümü ise interaktif şekilde fuarda tamamlanacak.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen “Re:Waste Sergisi” atıklar konusunda altta yatan sorunları inceleyip sorunları çözmek için atılması gereken adımları ve bu konudaki inovatif çözümleri ana hatlarıyla açıklayacak.

Fuarda ayrıca, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından katılımcı bir firmanın konteynerleri kullanılarak elektronik atıklar toplanarak yeniden kullanıma uygun olanların veri imha işlemleri TÜBİSAD stant alanında gerçekleşecek.

Çocuklar, Atık Cam Maskotları ile Eğlenecek

Fuar kapsamında çocuklara yönelik pek çok etkinlik gerçekleşecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan İZELMAN Anaokulları öncülüğünde geridönüşümü hedefleyen etkinlikler yapılacak. Etkinliklere katılan öğrenciler, atık malzemeleri farklı ve kullanışlı ürünlere dönüştürecek.

Fuarda ayrıca, İZELMAN Ar-Ge Müdürlüğü tarafından desteklenen, gençleri geleceğe hazırlayan küresel robotik topluluğu FIRST Vakfı’nın küresel ölçekte düzenlediği organizasyonlardan biri olan FIRST Robotics Competition’ın (FRC) Türkiye’deki takımları, geridönüşüm temalı projelerini sunma olanağı elde edecek.

Fuarı ziyaret edecek çocuklara, Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın Atık Cam Maskotları fuar süresince eşlik edecek. Ziyaretçi çocuklar “Çöpünü Sıfırla” oyununda buluşacak.

We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakıp kentlerde atık oluşumunun en aza indirilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.

About Post Author