ABD’li Şirketler Kürtaj Kararına Karşı Harekete Geçti - #ekoIQ
Sağlık

ABD’li Şirketler Kürtaj Kararına Karşı Harekete Geçti

Şirketler Kürtaj Kararına Karşı

ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından, milyonlarca ABD’li kadın kürtaj erişimini kaybederken, aralarında JP Morgan, Facebook’un sahibi Meta ve Disney’in de aralarında bulunduğu büyük şirketler kürtaj kararına karşı kürtaj olmak için sehayat edecek çalışanlarının masraflarını ödeyeceğini duyurdu. Google ise kürtaj hakkı için çalışanların başka eyaletlerde çalışabileceğini açıkladı.

ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kararı, kadınların kürtaja erişime anayasal hakkını ortadan kaldırırken, tek tek eyaletlerin kürtajı yasaklayabilmesinin önünü açtı. Buna karşılık ABD’li şirketler kürtaj kararına karşı hamle yaptı.

Sayıları giderek artan şirketler, çalışanlarının kürtaj için seyahat masraflarını sağlık sigortaları aracılığıyla karşılayacaklarını duyurdular. Disney’in Florida eyaletindeki bir tesisinde 80 bin kişi çalışıyor. Florida Valisi 15 haftadan sonraki gebeliklerde kürtajı yasaklayan kararı imzaladı ve 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Bankacılık devi JP Morgan’da ABD’deki çalışanlarına “yasal kürtaj” için seyahat masraflarını karşılayacaklarını açıkladı.

Bir diğer ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs da 1 Temmuz’dan itibaren kürtaj için seyahat edeceklerin masraflarını karşılayacaklarını ifade etti.

Vogue dergisinin yayımcısı Conde Nast, giyim markası Levi Strauss ile Lyft ve Uber de benzer kararlar alacağı açıklandı.

Google ise bir mail atarak çalışanların sebep sunmaksızın başka bir eyalette çalışmayı talep edebileceklerini duyurdu.

About Post Author