- Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi
İklim ve Çevre

İklim Değişikliği Sigorta Ürünlerini Güncelliyor

sigorta

Aşırı sıcaklar nedeniyle artan orman yangınlarına dikkat çeken IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, geçen yıl orman yangınlarından ötürü en fazla Muğla ve Aydın’da; sel sebebiyle de Artvin, Rize, Bartın, Sinop ve Kastamonu’da toplamda 200 milyon TL’yi aşan hasar ödemeleri gerçekleştirildiğini belirtti.

Dünya genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrederken Türkiye’nin de önümüzdeki günlerde aşırı sıcaklardan etkileneceği belirtiliyor. İstatistikler, iklim değişikliği kaynaklı doğal afetlerin yükselişte olduğunu gösterirken aşırı sıcaklar sonucunda orman yangınlarında da artış görülüyor.

Ülkemizin en değerli varlıkları olan ormanlarımızı yangınlara karşı korumanın hepimizin sorumluluğunda olduğunu söyleyen IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “Global ölçekte sigorta ürünleri yaşanan iklim değişikliği dikkate alınarak güncellenmeye devam ediyor. Bu dönemde Tarım Sigortaları, Yangın Sigortaları ve Kâr Kaybı Sigortaları başta olmak üzere geniş teminatlı sigorta ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

Yangın hasarlarından söz eden Çiftçi, “Son yıllarda yaşanan yangın hasarları, ormanlık alanlara yakın konaklama, otel, konut ve yazlıkların olduğu bölgelere de sirayet ediyor. Bu yüzden de sigorta tercihlerinde fiyattan ziyade teminat içeriği, bu sebeple hiç olmadığı kadar değerli hale geldi” şeklinde konuştu.

Yangından ve Selden Ötürü 200 Milyon TL Ödendi

Murat Çiftçi, geçen yıl orman yangınlarından ötürü en fazla Muğla ve Aydın’da; sel sebebiyle de Artvin, Rize, Bartın, Sinop ve Kastamonu’da toplamda 200 milyon TL’yi aşan hasar ödemeleri gerçekleştirildiğini aktardı. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerini aktaran Çiftçi, geçen yıl meydana gelen orman yangınları ile birlikte Manavgat, Bodrum, Marmaris ve Milas ilçelerinde sektörün sağladığı teminatın 100 milyar TL olduğunu belirtti.

Çiftçi, “Ek olarak söz konusu dönemde 3 milyon 700 bin liralık hasar ödendiği ve toplam hasar tutarının da 61 milyon 500 bin TL olarak belirlendiği açıklandı. TSB’nin bu açıklaması ışığında endüstriyel hasarların da eklenmesi ile birlikte hasar tutarının 100 milyon TL üzerinde olması beklenebilir. Türkiye Sigorta Birliği prim istatistiklerine baktığımızda ise 2020-2021 yılı kıyaslandığında yangında primi özelinde %35 artış söz konusu” diye konuştu.

 

 

About Post Author