İklim Şampiyonları ile İklim Eylemi Büyüyor - Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi
İklim ve Çevre

İklim Şampiyonları ile İklim Eylemi Büyüyor

iklim şampiyonları

Yuvam Dünya Derneği’nin hayata geçirdiği İklim Şampiyonları projesi; iklim krizi ile mücadelenin en önemli gücü olan gençlere, yaratıcı atölyelerle öğrenme ve çözümler üzerinde çalışma olanağı sunuyor.

Yuvam Dünya Derneği, gençlere yönelik bir projeyi hayata geçirdi. Yaratıcı atölyelerle öğrenme ve çözümler üzerinde çalışma olanağı sunan İklim Şampiyonları projesi, yeni nesli karamsarlıktan uzak tutarak iklim krizi ile mücadele konusunda aktif hale getiriyor.

42 Saat Süren Bir Program Oluşturuldu

İklim Şampiyonları projesinin ilk etabı, Borusan çalışanlarının 14-15-16 yaşındaki çocuklarından oluşan 43 kişilik bir öğrenci grubuyla gerçekleşti. Program kapsamında iklim krizi, ekoloji, ekolojinin yansımaları, gıda sistemleri, hareket, öritmi ve döngüsel mimari konularını içeren 42 saat süren bir program oluşturuldu.

Alanında uzman eğitimcilerin atölye çalışmaları, ilham konuşmaları, katılımcı öğrencilerin interaktif çalışmaları ve İklim Şampiyonları’nın program boyunca kendileri tarafından yazılan & bestelenen şarkısıyla program tamamlandı.

Genç Nesil Umutsuzluğa Sürükleniyor

“Neden bugün? Niye şimdi böyle bir proje yapılıyor?” sorusunun cevabı net: Çünkü hep beklediğimiz o bir gün, artık bugün.

Dünyamızın kritik ısınma seviyesinde olması, artmaya devam eden seragazı salımları, artan ekolojik ve çevresel felaketler özellikle gelecek kaygısı yaşayan genç nesli umutsuzluğa sürüklüyor.

Eko-anksiyetenin yaygın olarak görüldüğü bu yaş grubu aynı zamanda iklim krizi ile mücadelenin en önemli gücü. Onlar geleceğin iş insanları, doktorları, eğitmenleri… Bu program ile bu kitlenin iklim krizi ile baş etme becerisi artırılarak sonraki nesiller için daha bilinçli bir ortam oluşturulması amaçlanıyor.

İklim Şampiyonları Akranlarına Eğitim Verecek

Akademisyenler, öğretmenler, sanatçılar ve mesleklerine sürdürülebilirliği entegre etmiş uzmanlardan oluşan kadroyla iklim krizi ve ekolojiye dair kazanımlar gençlerin hem bireysel potansiyelleri hem de çevrelerini keşfetmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlandı.

Program sonrasında birer “İklim Şampiyonu” olan gençler, Yuvam Dünya Derneği ile iletişimde kalarak projenin diğer gruplarında yer alma şansı bulacak, ilgili olduğu alanlarda uzmanların desteğiyle akranlarına eğitim verecek ve faydayı genişletecek.

Planlamalar ve Çalışmalar Sürüyor

İklim Şampiyonları projesinin Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı şirketlerin desteğiyle sürdürülmesi üzerine planlamalar sürdürülüyor. Yuvam Dünya Derneği, bireysel ve kurumsal düzeyde bağış desteği alarak ilgili tüm gençlerin programa katılabildikleri bir model üzerinde çalışmalar yürütüyor.

About Post Author