İran'da Şiddetli Yağışlar 76 Kişinin Canını Aldı - Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi
İklim ve Çevre

İran’da Şiddetli Yağışlar 76 Kişinin Canını Aldı

İran’da, Tahran başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünü etkileyen şiddetli yağışlardan ötürü büyük bir sel felaketi yaşandı, 76 kişi hayatını kaybetti. 

Son bir haftadır İran’da süren şiddetli yağışlar başta Tahran olmak üzere ülkenin büyük bölümünü olumsuz şekilde etkiledi. AA’nın aktardığına göre, İran Kriz Yönetimi Teşkilatı Yeniden Yapılanma ve Rehabilitasyon Teknik ve Koordinasyon Başkan Yardımcısı Nejat Cihani, İran’ın resmi ajansı İRNA’ya yaptığı açıklamada; son bir haftada yaşanan sellerde, 76 kişinin hayatını kaybettiğini ve 16 kişinin kaybolduğunu söyledi.

39 Kişi Yaralandı

Sel felaketinde hayatını kaybeden 76 kişi arasında altı Irak vatandaşının da bulunduğunu belirten Cihani, “Kayıp kişilerden üçü Iraklı. Ayrıca son selde üçü Irak vatandaşı olmak üzere 39 kişi de yaralandı” dedi. Açıklamada, ülkede 24 eyaletin sel ve yağmurdan etkilendiği kaydedildi. Selde en fazla can kaybının Tahran’da yaşandığı, onu Kirman, Yezd, Mazenderan, Merkezi, Sistan-Balucistan ve Loristan’ın izlediği aktarıldı.

İran resmi makamlarından selden etkilenen bölgelerde arama-kurtarma çalışmalarının yapıldığı, ayrıca selzedelere yardım çalışmalarının da sürdüğü açıklaması geldi. Yetkililer, yağışların devam etme olasılığına karşı yurttaşlara nehir ve kanal kıyılarından uzak durmaları uyarısında bulundu.