HABERLER

Çiğli Belediyesi’nden İklim Eylem Planı

Çiğli Belediyesi tarafından, iklim değişikliğinin ekonomik, ekolojik ve sosyal sonuçlarına karşı yerel anlamda sürdürülebilir stratejiler geliştirmek amacıyla  “Çiğli İklim Eylem Planı” çalışmalarına başlandığı duyuruldu.

Çiğli Belediyesi’nden yapılan açıklamada, iklim değişikliğiyle uyum ve seragazı envanteri oluşturma çalışmaları kapsamında kısa süre önce İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün faaliyete geçirildiği duyuruldu. Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün öncülüğünde ilk iş olarak Çiğli İklim Eylem Yönlendirme Kurulu’nun oluşturulduğu ve meslek odaları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin de yer alacağı kurulun Belediye dışındaki ilk paydaşı Kent Lab Kentsel Stratejiler ve Yerel Uygulamalar Derneği olduğu bildirildi.

Yuvarlak Masada Gündem: “Yenilenebilir Enerji”
Başkan Utku Gümrükçü’nün açılış konuşmasını yaptığı ilk yuvarlak masa toplantısının “Yenilenebilir Enerji” başlığıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildiği belirtilirken toplantıda CHP Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın parti projeleriyle ilgili bilgilendirmede bulunduğu dile getirildi. Dr. Filiz Yaşar Mahlıçlı “SECAP ve Yenilenebilir Enerji”, Dr. Öğr. Üyesi Mete Çubukçu “Seragazı Azaltım Hedeflerinde Yenilenebilir Enerji Projelerinin Katkıları”, Mühendis Cem Karadağ ise “Çiğli GES Projeleri” konularında sunum yaptığı belirtildi.

İkinci Buluşma Bugün 28 Nisan’da Saat:14.00’da
İklim Eylem Planı çalışmalarının ikinci yuvarlak masa toplantısının bugün online olarak düzenleneceği duyuruldu. Toplantıda, Kent-Lab Derneği’nden Dr. Pınar Pamukçu Albers “Enerji Sektöründe Seragazı Salımları”, Tepebaşı Belediyesi Avrupa Birliği Proje Yöneticisi Murat Aksu “Remourban Akıllı Kent Projesi, Enerji-Ulaşım-Bilişim Uygulamaları”, İstanbul Politikalar Merkezi’nden Proje Danışmanı Dursun Baş “Kentler için İklim Eylemine Geçmenin Baş Faydaları” konularında sunum yapacağı bildirildi.

Başkan Gümrükçü: “İklim değişikliği çalışmalarında öncü olacağız”
İklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda öncü olmaya devam edeceklerini ifade ettiği belirtilen Başkan Gümrükçü’nün açıklamada şu sözlerine yer verildi: “Düşük karbon uygulamaları geliştirerek kentsel geleceğimizi güvence altına alacağız. Ayrıca İklim Değişikliği Müdürlüğü’müzün düşük karbon uyumluluk çalışmalarıyla diğer ilçe belediyelerine öncülük etmek istiyoruz. Bu kapsamda çalışmalarına başladığımız Çiğli İklim Eylem Planı için öncelikle ilçemizdeki seragazı salımlarını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmayı ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlamak üzere stratejiler geliştirmeyi planlıyoruz.”

Açıklamada aynı zamanda CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın açıklamalarına da yer verildi: “Ülkemizin geldiği durum ortada ve tam da bu noktada oluşturduğunuz yuvarlak masa toplantıları çok önemli. Çiğli’de böyle çalışmaların olmasından dolayı ayrıca mutlu oldum. Başkan Utku Gümrükçü’nün bu konudaki çalışmalarını dikkatle takip ediyorum. Enerji verimliliği konusunda bölgede yapılan çalışmalar oldukça umut verici. Enerji alanında yaptığımız çalışmalarda Türkiye’deki karbon emisyonlarının %70’den fazlası enerji kaynaklı olduğunu gördük. Bu konuda dünyada ve Avrupa’da dönüşüm başladı. Bu dönüşümün adı da Yeşil Mutabakat. Biz de bu konuyu çok önemsiyoruz. Hem enerji politikalarımızı oluşturuyoruz, hem de Yeşil Mutabakat konusunda dönüşümü sağlayacak çalışmalar yapıyoruz.”

Toplantıyı aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz:
https://us02web.zoom.us/j/87108869323?pwd=c2thbXM0bVV4S1V3TzNtUVgySVFpQT09

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“İnsan Çağı’nda Göç”

Önceki Haber

Guterres: “Okyanusun Daha İyi Anlaşılması Şart”

Sonraki Haber