SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Danimarka Yapay Rüzgar Enerjisi Adası Kuracak

five windmills in front of ocean
Photo by American Public Power Association on Unsplash

Danimarka Parlamentosu, Kuzey Denizi’nde yapay bir adada enerji merkezi kurma konusunda anlaşmaya vardı. Hükümetin, enerji merkezinin büyük ortağı olacağı ve iki büyük özel enerji şirketinin de projeye ortak olacağı bildirildi.

Danimarka uzun zamandır Kuzey Denizi’nde petrol ve doğalgaz üretiyordu ancak 2050 yılına kadar üretimini sıfıra indireceğine dair taahhütte bulundu.
Danimarka’nın İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jørgensen, “Bunun yerine deniz üstü rüzgar santrallerine dair çalışmalarımızı arttıracağız” dedi ve önümüzdeki on yılda Danimarka’nın yapay bir adada devasa bir rüzgar enerjisi merkezi inşa etmeyi planladığını söyledi.

Adada, 200-600 adet rüzgar tribününden enerji toplayacak ve Avrupalı alıcılara dağıtacak bir merkez kurulacak. 120 bin ila 460 bin metrekare (18 ile 68 futbol sahası) büyüklüğünde bir alanı kaplayacak olan adanın 3 ila 10GW’lık enerji üretmesi bekleniyor. Danimarka’nın şu anki elektrik tüketiminin 10GW’nin 1,5 katı olduğu belirtildi. Adanın büyüklüğünün özel sektörle gerçekleştirilecek anlaşmalara bağlı olduğu söyleniyor.

İlk aşamasında 3 milyon evin enerji ihtiyacını karşılaması beklenen merkezin nihai olarak 10 milyon evi karşılaması hedefleniyor. Jørgensen, bu devasa projenin büyük ihtimalle ülke tarihindeki en büyük altyapı projesi olduğunu ve daha fazla temiz enerjinin diğer yeşil teknolojilerin gelişmesine yardımcı olacağını belirtti. Danimarka’nın uzun vadeli hedefinin rüzgar enerjisi kullanarak tekne ve uçaklar için sıvı yakıt elde etmek olduğunu belirten Jorgensen: “Bu teknoloji şu anda mevcut ancak çok pahalı ve ihtiyaç duyulacak boyutta yapmak mümkün değil. Bu projeyi yapmamızın nedenlerinden biri de bu.”

Yani proje uzun vadede yeşil ulaşım için de değişim rüzgarları yaratabilir.

Projenin verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

#Generation Restoration: Dünya Çevre Günü Etkinlikleri

Önceki Haber

Eylemsizlik Hâlinin Hikayesi

Sonraki Haber